Whereneverever Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 in the mail for homeschooling stuff- what would you buy? I have a rising 1st grader. Thanks. :) Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Blossom'sGirl Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 If I didn't need/want anything just yet I would put it away till I did. I might also use it for a science museum pass or other field trip excursions that sometimes get put aside because of admission/ gas costs. We live about an hour from three different science museums so with a family of 6 we got a year pass and plan to go to them throughout the year. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
PeterPan Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 Four months membership at a local workout gym. No, seriously. You gain weight with all that couch reading, and the workouts will help relieve stress. Do something for YOU! After that, a dentist visit, massage, housecleaning, or a paper cutter. Xacto makes a great paper cutter you can get at the office supply for about $50. I bought it when my dd was K5, and I've used it hard for 5 years now, great buy! Oh, just saw you're prego. Go for the paper cutter, since you probably can't do the gym. :) Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
mo2 Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 Two things I've always wanted that cost $50 but could never justify spending $50 on: Rightstart math games and Happy Phonics. In retrospect, I wish I would have just spent the money and gotten them. My dd has an incredibly hard time memorizing math facts, and I hear the Rightstart games are great for that. Also, we struggle with getting her to work on her phonics lession--maybe games would have made it more fun. Or, if you truly can't think of anything you need, how about some good art supplies? You know, real drawing pencils, good colored pencils and paints, etc. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Mama2Three Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 (edited) I noticed that you are using Miquon. I just bought cuisenaire rods from ETA/Cuisenaire, and splurged for a set of base ten blocks (about $40 bucks). I know, not very exciting... but I'm excited about them! :) ETA - I've also had my eye on a Flashmaster. Edited July 16, 2009 by Mama2Three Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Whereneverever Posted July 16, 2009 Author Share Posted July 16, 2009 Oooh, a paper cutter and math games! Neat ideas- keep them coming. :D Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
usetoschool Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 For a first grader, definately hands on stuff - games, manipulatives or anything else fun. I love Learning Resources for that kind of stuff. Save it until the baby is born and keep dc busy while you are overwhelmed the first little while. We also have the math games referred to earlier and love them. Or story books. Lots of good stories for snuggle time on the couch after the new baby is born. With the added bonus that hands on develops their math thinking ability and exposure to language develops their reading, vocabulary and comprehension. Two birds with one $50 stone...:) Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
JudoMom Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 I just bought a laminator at Sam's yesterday. Now I keep thinking of things I need to laminate. I would put it towards the Minimus teacher's manual, or towards buying the rest of the Vox Music Masters cds. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Chris in VA Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 Art supplies. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
rafiki Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 . Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
babysparkler Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 I always have a huge list of things that I want so I would have the hardest time deciding which to get. :lol: If you don't know what you want right now, I think you should wait until you do. :) Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
melis108 Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 Art supplies!! Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
FO4UR Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 RightStart Math Games would be an excellent splurge!:001_smile: Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Gretchen in NJ Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 Art supplies!! :iagree:Art supplies or maybe some craft supplies too. I love card stock! Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
cin Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 I use my paper cutter, comb binder, and multi-purpose, flat bed, laser printer. (It also has a feeder, so I can copy whole workbooks at a time, if the copyright permits!). I have a laminator, but I don't use it that much cause it's a pain. But I also have 2 girls who are pretty easy on things. Card stock lasts a long time with them. But I know some families that would NEED a laminator. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
patchfire Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 Another vote for the RS math card games here. :) Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
tuckabella Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 I just bought a laminator at Sam's yesterday. Now I keep thinking of things I need to laminate. I bought this same laminator last year. It rocks! Still going strong after lots of laminating! Laminating does help things last from child to child. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
2_girls_mommy Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 I haven't read everyone's yet, but I would say art supplies. I would head to the store and get tons of clay, huge packs of paint to last all year, paintbrushes, all kinds of art paper (watercolor, drawing, large sheets, sketch books) beads and string for fine motor skill work and making jewelry, playdoh, stickers, etc etc etc. We can never have enough of that stuff and it adds up. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Ariana Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 Any one of the following :D -Hands-On Standards math book for 1-2 grades -More math manipulatives -Good quality phonics games -Educational toys. I've been eyeing some play scarfs, a fabric picnic set, and some dressup stuff. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
stephanie78 Posted July 16, 2009 Share Posted July 16, 2009 I would probably go to Rainbow Resource and order some educational games. Maybe some fun math or geography games. We love games around here, and they usually don't get ordered because of money issues. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
babysparkler Posted July 17, 2009 Share Posted July 17, 2009 I shouldn't have read this thread... now I want a laminator :lol: Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
anissa Posted July 17, 2009 Share Posted July 17, 2009 Ooooo How exciting would an extra $50 be? Let's see, I'd probably split it between the book store and craft supplies. But I do like the idea of a membership to a museum.... Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
ELaurie Posted July 17, 2009 Share Posted July 17, 2009 buy the new WTM book. It will provide you with an invaluable resource int eh years ahead. If you're not sure about buying it, try to find a copy at your local library, or borrow one from a friend to peruse first :) Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
NavyWifeandMommy Posted July 17, 2009 Share Posted July 17, 2009 reader books for my son. I have every princess and barbie reader that has ever been printed. my poor son has no readers. I just started buying him star wars readers. there are a few truck readers too that he likes. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
skaterbabs Posted July 17, 2009 Share Posted July 17, 2009 Liberty's Kids complete set of DVDs, a full set of base ten blocks, and a new abacus. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Dawn E Posted July 17, 2009 Share Posted July 17, 2009 Liberty's Kids complete set of DVDs I second this. :001_smile: My dd LOVES them. They provide a great American history intro. and are only $26.99 at amazon right now! Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Whereneverever Posted July 19, 2009 Author Share Posted July 19, 2009 buy the new WTM book. It will provide you with an invaluable resource int eh years ahead. If you're not sure about buying it, try to find a copy at your local library, or borrow one from a friend to peruse first :) We have it- and it's already all marked up. :) I love the WTM! Thanks, though! Everyone else- now I'm wishing it was more- I see so many good ideas! Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
BlsdMama Posted July 19, 2009 Share Posted July 19, 2009 Writing Aids from Tapestry. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
gingersmom Posted July 19, 2009 Share Posted July 19, 2009 I would put it towards membership at a museum. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Heather in VA Posted July 19, 2009 Share Posted July 19, 2009 Four months membership at a local workout gym. No, seriously. You gain weight with all that couch reading, and the workouts will help relieve stress. Do something for YOU! After that, a dentist visit, massage, housecleaning, or a paper cutter. Xacto makes a great paper cutter you can get at the office supply for about $50. I bought it when my dd was K5, and I've used it hard for 5 years now, great buy! Oh, just saw you're prego. Go for the paper cutter, since you probably can't do the gym. :) I just have to know where one can get a 4 month gym membership for $50. Here even a pass to the county run gym is $60 per month - most gyms are more than that. Heather Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Heather in VA Posted July 19, 2009 Share Posted July 19, 2009 Geography puzzles, science kits, Magic School Bus DVDs, memory song CDs... I'd make very short work of that $50. Heather Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Rainbows Posted July 19, 2009 Share Posted July 19, 2009 right now Im wanting the RightStart math games kit for $50 Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.