Menu
Jump to content

What's with the ads?

blessed3x

Members
  • Content Count

    1,325
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

138 Excellent

About blessed3x

  • Rank
    Hive Mind Queen Bee

Profile Information

  • Gender
    Not Telling

Contact Methods

  • Location
    Yokosuka, Japan
  1. Where is she teaching? Do you mind to share a link? Thanks.
  2. I am interested. ✋ We have three more years but it goes so quickly that this has been on my mind.
  3. :iagree: I have a son going into the 10th grade and am looking at class options. Please PM the name so I don't sign up. Thanks!
  4. I just signed my son up for ASL beginning in the fall. The instructor has excellent reviews. He teaches from his own platform here, or at Bright Ideas Press. I also saw an ASL offered at Empower recently.
  5. This 8 qt Instant Pot is on Amazon's Deal of the Day right now for $81.99. I just got mine! :hurray:
  6. Following, as we are planning to use LA1 next year. I have Henle but am unsure about it. I thought about trying to use it as a backup for explanations when ds needed more help, or I needed more explanation.
  7. THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    Apologia Biology Set to include: *Instructional DVD (retail & paid $147.75) *Text, Tests & Solutions Manual (retail $61.95) *Microscope Kit from Home Science Tools *new* (paid 52.95 +s/h) *Printed flashcards (paid $21.99 from Christianbook) *Book: A Short Guide to Writing about Biology (used $5.99 Amazon) These together would be $290.64. I am asking $225 with media mail shipping. This is less than buying the DVD, Text set and lab together. I also have a Student Manual I can include, but there is writing in the first three modules. If you are interested, just let me know. We used this set for a few months but it was not a good fit for my son and we have switched to another curriculum. My loss is your gain! Please message with any questions or if you are interested. Thanks! --- Scope: Exploring Creation With Biology is a college-prep biology course that provides a detailed introduction to the methods and concepts of general biology. Heavily emphasizing the vocabulary of biology, it provides the student with a strong background in the scientific method, the five-kingdom classification scheme, microscopy, biochemistry, cellular biology, molecular and Mendelian genetics, evolution, dissection, and ecosystems. It also provides a complete survey of the five kingdoms in Creation. Methodology: This course was written specifically for homeschoolers. It is designed with the idea that the student is working alone with the course. This means that all of the explanation that a teacher would normally give orally in class is included in the book, step by step. This is also why the course is written conversationally, to make the student feel like someone is speaking directly to him or her. Labs: Exploring Creation with Biology contain 3 different types of labs: microscope labs, dissection labs, and household labs. The household labs use only household equipment and should definitely be done. Pacing: This text contains 16 modules. Each module should take you about 2 weeks to complete, as long as you devote 45 minutes to an hour of every school day to studying biology. The one exception to this rule is Module #6, which will take you tree weeks to complete. At this pace, you will complete the course in 33 weeks. Pre-Requisites: This course has no formal pre-requisites. This course is designed to be the student’s first high school science course. Typically, we recommend that the student take this course during the same year that he or she is taking Algebra 1. Students who take and understand this course will be very well prepared for a tough university biology course.

    $225.00

  8. :seeya: We have used ToG for the past 4 years and love it. I am happy to try to answer your questions. 1. Lesson plans: you can download a free three week trial of their lesson plans. They do not give you daily lesson instruction, but weekly. You break it up from their Primary Resources or Alternate/Extra as you choose for your students. I use the Assignments page to plan out our week, then refer to the teacher notes when we do our discussions at the end of the week. For younger students you may not use those at all, but for middle/high schoolers you will want to read over them and refer to them during the discussions. (No, you don't need to remember it all ;) ) 2. Reading lists: I do not have experience with VP, though I have friends who have used it and are happy with it. For us, ToG has been great. My son enjoys the reading we do, though it is a lot. We use most of the Primary Resource suggestions but also a few of the alternate. Sometimes I will use what I have on my shelf instead, but then have him research for an answer that was not covered in his reading. There are a lot of options with ToG, which I appreciate. 3. Writing portion: You can easily use IEW instead of their program, Writing Aids. We have used EIW for the past few years, and this is the first year we are using Writing Aids alongside Lost Tools of Writing. I do use some of their assignments for paper suggestions, but the program is flexible. 4. Graduates: If you email customer service for ToG they may be able to answer that question for you. I personally know quite a few graduates, but do not know of any specific data: 423-765-2833 (M-F, 10am to 4pm EST) or email: tustaff@tapestryofgrace.com I have always received excellent customer service and support. Don't hesitate to contact them. There is also a directory with community contacts where you may find another family in your area. 5. Discussion: For us, my nineth grader and I have the discussions. I cherish this time. It would be better with more people, but I am also overseas and the only one I know of using ToG. I have looked at the online classes, and there are also virtual co-ops, but the times have not matched for us. If you can find one, I would encourage you to join. Until then, YES, you can have wonderful discussions within your family. As I mentioned, please feel free to message me with any other questions. I hope this has been helpful and not too overwhelming.
  9. THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    From Oak Meadow's description for this high school course: This course presents a clear and comprehensive coverage of geography, encourages active learning, and introduces the tools and technologies used by geographers. The course is organized into eleven units by geographic region, with individual lessons on each region’s physical and cultural geography, and its place in the modern world. Throughout the course, students learn how geography has affected historical events in various regions of the world, and case studies provide opportunities to discuss the environmental challenges facing the world’s regions. The following books are included with this course: World Geography Syllabus Glencoe World Geography *** (Used, Good to Very Good condition) ((This course sells for $135, plus the TE)) I am also including the Teacher's Edition (paid $35) and two extra workbooks that were included with the Glencoe textbook. I purchased this set and another to compare. Both Oak Meadow books are new/unused. The Glencoe textbook is worn (outside) and older but usable. Oak Meadow also has a Common Core Supplement pdf for this course for those who need it: Link Asking $125 OBO (Posted on a local homeschool page as well) Please message with any questions or for additional information. Thanks!

    $125.00

  10. Mine is 15 years old.... I am in the same place. But, I just found Fit2B and the Tummy Team and finally have hope that I have not had in a long time. It explains the WHY for me and gives me hope that I CAN strengthen my core again. I will never have the body I had 15 years ago, but I am ok with that. I simply want the strong core & body so I can enjoy the things I used to.
  11. THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    **SOLD** --- Latin Alive! Book 1 Bundle Suggested for grades 7- adult This bundle includes: Latin Alive Book 1 Student Text, 227 pages, softcover workbook. Latin Alive Book 1 Teacher's Edition, 332 pages, softcover Latin Alive Book 1 DVD & CD Set; 7 DVDs and 1 CD in case. Retail from CAP $139.95, from cbd.com $142.49 & from rainbowresource.com $124.95. Asking $75 ppd Only writing/markings are 2 small highlighted areas as shown in the second photo. Otherwise everything is in like new condition. First DVD was reviewed once; others have not been watched. I had both books comb bound at Kinkos so they would lay flat, and they also added a clear cover to protect the front cover. ------- Additional information (from cbd.com description): The rigorous and clearly constructed Latin Alive! curriculum from Classical Academic Pres will delight students and teachers alike. Beginning in lesson 4, students will encounter new Latin readings primarily inspired by Livy's Ab Urbe Condita. Thorough explanations of Latin grammar and cases provide an intellectual framework upon which to build their language skills. Charts, exercises, reading selections, bolded words, and a glossary help to organize the learning process. Students will soon be reading original, unadapted Latin texts! Seven unit review chapters build reading skills through a story that reviews the vocabulary and grammar learned in the preceding chapters; each is followed by multiple choice questions. Seven unit tests are also provided, as well as supplemental lessons in the appendix. 36 weekly chapters (including review chapters), include a pronunciation guide, weekly introduction of vocabulary, Latin derivatives of English words, Roman culture, AP exam practice, and more; grammar explanations cover all 5 noun declensions and cases, verb conjugations, irregular verbs, and various pronouns, adjectives, and adverbs. The teacher's edition includes the complete student text, as well as answer keys, extra teacher notes & explanations, unit tests, and bonus projects and activities. The DVD instructional lessons feature 29 lessons that accompany each chapter in the text; each lesson is an average of 30 minutes, for a total of nearly 15 hours of instruction. An audio CD of the Unit Review Latin Readings is also included for students to practice proper pronunciation and accent. 7 DVDs & 1 CD in plastic case.

    $75.00

  12. THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    Math U See Algebra I Instructor Book & DVD set. Used for one year, but in very good condition. Also includes the set of Algebra/Decimal Inserts . You will need the purchase the student book for this program. Feel free to message with questions. Asking $50.00 ppd for the 3 items.

    $50.00

  13. We enjoy Dutch Blitz and Uno, but my ds14 has another favorite that even his older siblings enjoy: Munchkin. Great add on sets are available too. :lol:
  14. I tried them for 2 months, but did not see much of a difference. My cousin found and shared MyChelle with me, and I really like them. No MLM, great products, US made, and more: All MyChelle Dermaceutical products are Vegetarian, Cruelty-free, and Free of Phthalates, Parabens, Sulfates, Ureas, Artificial Fragrances and Colors, Petroleum, GMOs, and Gluten. They are reasonably priced, but if you order from their site they run weekly sales. The first time you sign up for their emails, they even give you a 30% off discount code. I ordered with that, then my second order I just waited for their serums to go on sale since that is what I needed. Their products last; use a very small amount. I hope you are happy with what you ordered, but if not, you may consider looking at MyChelle. I have been very happy with everything from them, and it is much cheaper.
  15. I have tried others, but started with and went back to the Homeschooler's Journal. They also offer one for High School, and we are moving to that in the fall. It is basic, but offers all I need. I am a pencil to paper person, and this has everything that I need: daily assignments, field trips, lending/borrowing list, Objectives and Resoursce list, and more! I also appreciate the price. :thumbup:
×
×
  • Create New...