Jump to content

Menu

4wildberrys

Members
  • Content Count

    1,512
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

29 Excellent

About 4wildberrys

  • Rank
    Hive Mind Queen Bee

Contact Methods

  • Location
    Rocky Mountains
  • Interests
    Reading, learning, exercising
  • Occupation
    Homeschool mom!!

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    Sonlight Ultra Microscope, PERFECT condition, original packaging. $75 ppd.

    $75.00

  2. My kids are in college and they buy all used and when they resell, the don't get ripped near as badly as with homeschool used curriculum. I know some of you understand and feel my pain, but truly, accepting the whole idea behind spending say $120 on a set of books, using them once and then not being able to get $60 for perfect condition is demoralizing and just chock full of limiting beliefs IMO. I felt repressed by this whole concept all 14 years homeschooling and just really glad to not be bound by this anymore. I apologize if I have been insulting....but I'm glad to have moved on to
  3. The set I bought from MFW: http://www.mfwbooks.com/item/50084/Physics-Complete/ The price of the Microchem kit I bought new and I also bought the Apologia Chem set new from MFW: http://www.qualitysciencelabs.com/chemistry-labs/microchem-kit-standard-edition/ Maybe there is a glut of these items out there, maybe a lot of people just aren't hitting this high in school---but for whatever reasons it doesn't matter because it drives me batty. I price my curriculum well within reselling limits, as I homeschooled and bought and sold stuff for 14 years. There has been a change though---cou
  4. http://logosscience.com/physicskit.html Current price is $274.
  5. No, the physics stuff is all nonconsumable. And yes, it will cost a fortune to mail but I was trying to be as generous as possible, which I why I decided to come here and vent.
  6. OK---so comment on this: I have an almost brand new set of Apologia Physics---my son didn't even use the test pack. So whole, complete set. I also have a Logos Physics experiment kit I paid $240 ----I have the entire set priced at $120 INCLUDING shipping. So does this sound like too much? It stresses me out even asking....
  7. My point......exactly! Sold by a used book seller on Amazon---not a homeschool family trying to recoup a few hard earned dollars to buy the next years books. And guess what---I bet YOU will go and resell these same books on Amazon for the same $5 or even ask up to $10---am I right?? I know I am.
  8. Lol---pricing my used once curriculum at less than 50% what I paid new is practically giving it away in my eyes. But yes, I am literally going to box the stuff up and give it to the charity out of Oklahoma that helps needy families. Even locally, the cheapness of the mom's I have tried to sell to makes me cringe.
  9. I find it so irritating when I try to sell my used curriculum what absolute nitpicking cheapskates people are!!! I buy the stuff brand new, use it once and the used buyers want it for more than 50% off what I paid for it or they turn up their noses, or tell me the stuff is a bit dated etc. Really?! Why not have some dignity and just cough up a few dollars to educate your kids?? It's what I did, and we were one income and struggling in those days, especially once the kids got to high school. But I was determined to give them the best. I think I'll just donate all of my Apologia and other
  10. I find it so irritating when I try to sell my used curriculum what absolute nitpicking cheapskates people are!!! I buy the stuff brand new, use it once and the used buyers want it for more than 50% off what I paid for it or they turn up their noses, or tell me the stuff is a bit dated etc. Really?! Why not have some dignity and just cough up a few dollars to educate your kids?? It's what I did, and we were one income and struggling in those days, especially once the kids got to high school. But I was determined to give them the best. I think I'll just donate all of my Apologia and other
  11. THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    IEW Advanced Comm Series DVD/CD set $35ppd

    $35.00

  12. THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    MUS Calc Instruction set---Text and DVD set $60ppd Read with the Best American Lit I + Write with the Best $25ppd Understanding the Times Complete Set--WB, DVDs, Text, Manual $95ppd Apologia Physics complete PLUS Logos Physics kit and manual!! $125ppd---SOLD----- Apologia Chemistry 2nd edition complete PLUS Microchem kit!! $95ppd-----SOLD----- Essentials in Writing 11th grade complete $40ppd Trail Guide to US Geography PLUS Uncle Josh's Outline Map CD $25ppd PAC Integrated Physics and Chemistry Texts, Teacher Guide and test/quiz generating CD $75ppd-----SOLD----- Chem 101 DVD $37-----SOLD----- CLEP professor College Algebra $10ppd Philosophy Adventure complete set $70 IEW Advanced Communication Series $35 Dave Ramsey Foundations in Personal Finance College Edition WB + DVD/CD complete $90 Real Science 4 Kids Chemistry II text and teacher manual $25 Auto Upkeep WB, text, CD complete set $35 I like Paypal, no smoking, ship as soon as payment hits! Katie

    NO VALUE SPECIFIED

  13. THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    Essentials in Writing Grade 11 set--workbook and DVD set. $40ppd

    $40.00

  14. THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    Understanding the Times complete set--Text, STudent manual, Teacher manual 3 ring binder, complete CD/DVD set $995ppd

    $95.00

  15. 4wildberrys

    Mus Calculus

    THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    Teacher instruction set--text, DVD set. $60ppd

    $60.00

×
×
  • Create New...