j_thurm Posted May 28, 2016 Share Posted May 28, 2016 This looks so cute but it is expensive! Has anyone tried this and if so what do you think of it: http://kingjoemath.com/unit-4-king-joe-goes-to-the-fair-details Thanks! Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
smfmommy Posted May 28, 2016 Share Posted May 28, 2016 I've looked at these off and on for years but the price is just too prohibitive. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
HomeAgain Posted May 28, 2016 Share Posted May 28, 2016 EEK! $50 per unit?? My initial thoughts after looking at it: it is just storybooks. Goodness knows my $10 Sir Cumference and $14 Life of Fred books are rather comparable in content. I don't see anything that makes this spectacular: the writing is sub-par when pitted against the other two, there is nothing for the students to apply their new skills in, and while the flashcards are nice, I can make our own flashcards for darn near free. If there is something I'm missing that makes this an amazing product I'd like to know! Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.