SquirrellyMama Posted May 23, 2013 Share Posted May 23, 2013 Why do the IG's cost so much more than the Student Guides? They look like they have the same stuff in them except the answers. The author notes seem to appear in both also. I'm trying to decide if I'm going to buy their 100 level American History/Lit IG ($98) or Student ($40). Anyone just buy the student guides? Kelly Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
jentancalann Posted May 23, 2013 Share Posted May 23, 2013 Yep, I guess they think those answers are worth a lot! I agree that the pricing seems quite high and would totally do it with only one or the other- probably the parent guide and discuss the books. It seems like it has only been split like that for a few years. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
PentecostalMom Posted May 24, 2013 Share Posted May 24, 2013 I am fairly certain an IG is part of their Love to Learn Guarantee. You can always buy it, try it, and if don't feel it is useful you can send it back. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.