Parrothead Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 Tara mentioned the USDA Cost of Food Plans in the current Forks Over Knives thread. I'd never heard of it and was curious. I found the current chart (for July 2012) and did the math. Our family of 3 slides right into the Low-Cost Plan. I actually budget $13 less than the plan allows per week. At the monthly level the Low-Cost Plan is quite a bit more than I spend. But I still spend more than the allowable Thrifty plan. It was interesting. I wonder what those who fall under the liberal plans purchase. Oh, and my budget includes pet foods and household supplies. Where does your family tend to fit? Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Heatherwith4 Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 I'm not 100% sure what we spend, but I'm pretty sure we fall under the low-cost plan. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
BlsdMama Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 It was interesting. I wonder what those who fall under the liberal plans purchase. Lol, as with these food discussions always, it isn't WHAT they are purchasing as much as where they live. Large families have to add up the totals and subtract 10% for accuracy - see footnotes. Other size families also have to adjust accordingly - see the bottom. So, after doing all of that, this is supposed to be our food budget: Thrifty - $1243.89 Low Cost - $1633.80 Moderate - $2008.62 I can tell you my goal every month is to stay in or under thrifty. I can tell you I haven't succeeded yet, even ONE month, in 2012. I'd LIKE to be under the Low Cost and I *can* do it IF I plan, plan, plan AND I stick to my menus with no deviation. No popcorn, no desserts, no sneaking ice cream. I DO stay under the moderate every single month. I could EASILY spend way over the moderate though without blinking. In the Midwest I could drop about half that, but we also haven't lived there in almost three years. We also stopped buying 1/2 cows for our freezer and Daddy doesn't live near me, so no free pigs. We don't live on a farm anymore, so no meat chickens either, or goat milk, etc. :( Too many variables to look at someone's bottom line and think, "Wow, they must waste it." We also try to be gluten minimum so that accounts for more meat and more veggies. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Heather in Neverland Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 Ok, I feel dumb because I can't figure out the chart. :001_huh: 5 people: 2 adults, ages 42 and 44 3 kids ages 2, 8, 14 I spend about $750 a month on groceries including toiletries and paper goods but not counting eating out. Where does that leave me? Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
gingersmom Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 I fall around the moderate level. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
thescrappyhomeschooler Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 We fall in between the Low-cost and Moderate Plans. Even if we ate out more, we'd be in the Moderate plan for sure. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
FaithManor Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 We fall in thrifty. But, that's because A. my dad has a HUGE garden for the entire family. We can, dehydrate, and freeze so I buy very little in fruits and vegetables from October - May when produce prices are high and everything is being shipped in from Florida, California, or Latin America. I shop at a Mennonite Bulk Food store and can buy many items cheaper than even Walmart and organic foods FAR cheaper than any other supermarket I've ever seen. It's amazing we manage this with three male offspring that are determined to attempt to eat us into the poor house. Don't ask about the clothing budget. If they don't outgrow it immediately, they can ruin it in record time! :glare: Faith Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
momofkhm Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 I added it up for us. When I'm trying to be frugal, I fall in the thrifty plan. When I just shop with a plan, it's low cost. When I'm stupid and don't plan but end up shopping every.single.day, I definitely edge up toward moderate. Thankfully one week of that and I'm cured for another 3-4 months. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
DawnM Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 I think I did this correctly. The thrifty plan for our family of 5 using the age chart is $820. That is about what we spend most months, but we include all toiletries, paper products, dogfood, and medicines. So, I guess technically we are spending less than the thrifty plan. Dawn Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Annie G Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 We're easily in the low cost category, with money to spare. This surprises me because we buy what we want- I'm not sitting here trying to figure out how to feed us well on that amount of money. We have decent quality meats, fresh fruits and veggies in abundance, and we all drink soda (That Pepsi Max addiction is my worst vice!), and always have ice cream in the house. I think we must live in a low cost food area- but until I saw the chart and where we fall on it, I thought we were way overspending on food. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
jujsky Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 If I figured it right, we were between Low-Cost and Thrifty. I took what we spent/month in our grocery budget, divided it by the number of people in our family and divided that by 4 weeks to get the food/person. Our grocery budget includes paper goods and cleaning supplies lumped in there, so it might be less. I was surprised by the results. I always thought our family spent a lot on groceries. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
SKL Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 Hmm, I'm pretty sure I spend less than the thrifty plan. And I spend more on my kids' food than on my own. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Nestof3 Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 I just started getting much better about a weekly meal plan which helps me so much with the grocery bill. (Blogged about it here: http://ournestof3.blogspot.com/2012/09/my-menu-plan.html) My Kroger and BJs receipts added to $130. We actually eat very well. I'll post my mean plan at the bottom. This included an extra meal of ground beef/chicken (I cooked it all together with onions to add with black beans to make tacos) An extra two meals of chicken breasts An extra meal of roast pork to shred for sandwiches Extra meal of fish I already had the following for this week on hand: stir-fry beef for tonight's crockpot dinner pineapple slices pasta spaghetti sauce (I cooked a triple batch last time) rice We will also have to buy some more snack stuff and ice cream this week. I already have cat food and litter, but that's pretty minimal, and I buy once a month. With all the extras, we are probably on the low-cost plan. ****************************** Monday Spaghetti with meat sauce salad Tuesday slow cooker pepper steak on rice pineapple slices Wednesday BBQ sandwiches (from roast pork) coleslaw sliced apples Thursday chicken florentine pasta steamed broccoli Friday pancakes nitrate-free turkey bacon eggs Saturday white fish rice broccoli Sunday tacos Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Ruby Rose Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 Thrifty Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
*Michelle* Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 Thrifty. 2 adults, three children (2, 3, and 5). I budget separately for the baby's formula. I'm a bit surprised, actually. I upped our food budget recently and feel almost extravagant with my purchases some weeks. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
*Lulu* Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 When I make the family size adjustments our spending falls into the Low Cost plan. That includes cleaning supplies, tolietries, pet food, and eating out. When I am really on my game and we are not eating out more than 3x a month I can manage with the amount in the Thrifty Plan. I think where you live plays a huge part in this. If you are paying $5 for a 5lb bag of flour it is a whole different world from someone playing $1.98 for the same bag. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Mom-ninja. Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 Too many variables to look at someone's bottom line and think, "Wow, they must waste it." :iagree: Where one lives plays a role in cost. Plus, there are food items that cost so much more than the "normal" items. For example, my ds is allergic to peanuts and sunbutter (made from sunflower seeds) is over $6 for a jar smaller than a regular peanut butter jar. So, I don't buy that often. Almond butter is also more. We are gluten free (not by choice) and the price of gluten free pasta is much more than wheat based pasta. Compare the cost of wheat based flour with a bag of gluten free flour. :glare: One is supposed to buy organic and those prices are a lot more than conventional food. I doubt the food budget by the USDA takes special diet restrictions into mind. Meat is expensive especially if one buys organic or even natural (whatever that means for that particular item). I recently read the little booklet on how to keep one's groceries under $250 a month. Yeah, whatever. I became ticked off when all the author could really say was, "don't buy convenience food." Because I don't. A bag of pretzels is a huge treat and only purchased maybe once in 6 months. If you look in my pantry at any moment you will not find convenience food. I don't buy cold cereal, chips, pretzels, frozen ready made food, canned soup, granola bars, etc. People tell me to not buy meat and eat more beans and lentils. Can't. My ds is very allergic to beans (all legumes actually) and lentils. So those cheaper protein options are not options for us. Ugh. I get irritated when people scoff when I complain about how expensive it is to feed my family. They scoff like they can do better because they don't spend as much so in their head I must be wasteful, lazy, and buy luxury items that are not needed. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
MeaganS Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 We fit in the "thrifty" plan. We must live somewhere inexpensive, though, because even on that plan we get lots of organic/free range/natural style foods (30%, I'd guess?). I guess we do eat less meat than most, but still. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
tabrizia Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 I haven't added up what we spend a month in awhile. If I add up what we spent in the last 2 weeks and multiply it by 2 we are somewhere between the low cost and moderate plan, closer to the moderate plan, which is actually a lot better then I thought we had been doing. That third child adds in a nice amount of wiggle room even the young ones. We use to be between the moderate and liberal plan so being between low cost and moderate is a nice change, especially considering the cost of living around here. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Desert Rat Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 We're in the thrifty category. I spend about $600 a month for food and toiletries, etc. On months where I stock up on meat, etc. We'd creep into low cost land. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Mom22ns Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 We easily make the low cost plan. However, when I plan well, we would be in Thrifty. When I am being extravagant we are near the top of low cost. I guess I'm not very extravagant after all. :lol: Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Denisemomof4 Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 Moderate. we sometimes spend more, rarely less. I am really battling with the prices of organics seeing that THEY ARE NOT GROWN IN OUR COUNTRY, for the most part, so our costs may be going down. We eat a mainly plant based diet. Dh and dd's eat organic, grass fed meats periodically. The combination of the two prove to be expensive especially where I need to be low carb.:glare: Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Parrothead Posted September 25, 2012 Author Share Posted September 25, 2012 Thrifty. 2 adults, three children (2, 3, and 5). I budget separately for the baby's formula. I'm a bit surprised, actually. I upped our food budget recently and feel almost extravagant with my purchases some weeks. I've been trying for a couple years to stay under XX amount. Since I wasn't able to do it 99% of the time I just decided that XX is our new budget amount. I hardly ever go over it and it is still within the low-cost plan. But I feel like I'm being lavish. It is interesting that no one has yet said they are liberal in their purchases. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
fairfarmhand Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 I wonder how this adds up when you include eating out. We barely scrape by on groceries right now. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Trilliums Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 We fall on higher end. We live in the Midwest, but I have found food prices are higher here than other "high COL" places we have lived. Organic dairy and meats add to our high food bills. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Dory Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 This could change so much depending on where a person lives. I know up here, I can take the same amount that I use to live here and move in with my friend in Manitoba and spend almost half what I do here on the same foods. Despite that, according to that chart I'm thrifty. I need to do a look and see if I can find a chart for Canada. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Jen in PA Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 Thrifty. Even adding in a few meals/snacks out and toiletries, we remain in thrifty. But, and I always say this when these threads pop up, we live in a low cost area, I have a garden, and I make nearly everything from scratch. It is a trade off we can manage because I am at home, and would have been too impossible and exhausting to manage back when I worked outside the home. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
justamouse Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 (edited) For the size of my family (double their large plan) we fall into the thrifty. Costco has helped us immensely. I think we have a decent food budget, and over the summer, as the prices of food were going up, and up, our pantry was getting more and more bare. I was seriously ending up worried at the end of the week. It is a bit more gas $ for us to go to Costco (I'm a mile from the grocery, and about 15 minutes from Costco), but after shopping there weekly for about 5 weeks, my freezers are now full again, and I have $ left over, and we're able to buy wants, in addition to needs. And, we're eating very well--much better than when I was just hitting my local grocery. Edited September 25, 2012 by justamouse Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Trilliums Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 I am really battling with the prices of organics seeing that THEY ARE NOT GROWN IN OUR COUNTRY, for the most part, so our costs may be going down. : I have seen this too, much to my frustration! We do have a great health food grocery store but it is $$$ even for locally grown produce. The farmers market is also costly IMO. I am kind of picky about my produce quality too. We garden but I do not can. I guess that is what I need to learn to do next! Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
LostSurprise Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 Even including paper products, toiletries, pet food and my youngest son's special diet (including lots of costly high fat items) we're thrifty (and below thrifty levels)? It feels weird to be there. I used to budget and be much more careful about about our food money then I am currently. Its crept up $30 or so a week over the last few years. I feel like I'm at the low to moderate level. We do live in the Midwest though. Buy whole meat and store it. Have many non-meat or meat minimal meals a week (soup, breakfast for dinner, stir fry, pizza). Don't really buy soda or juice (other than dh's Mt. Dew addiction which stays at his work). Do not buy chips or candy (other than a bag of tortilla chips a week). Do not buy frozen foods. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Mom-ninja. Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 I think where you live plays a huge part in this. If you are paying $5 for a 5lb bag of flour it is a whole different world from someone playing $1.98 for the same bag. Try $13 for a 4 lb bag. Yes, I typed that correctly. Right now the flour is priced at $11.80 on Amazon (you have to buy 3 bags at once) but the last time I bought it the price was $13 something. At my local grocery store the same bag costs $16. At my "local" health food store it costs $14. So I make those bags last as long as I can. We don't make bread often. I try to buy individual bags of different flour to make my own all purpose mix but that is just about as expensive. A bag of coconut flour (used in a lot of gf baking/cooking) is going for $5.04 on Amazon right now for a 1 lb bag. That's a ONE lb bag. A bag of almond flour is $9 for a ONE lb bag. Rice flour goes for about $3 for a 2 lb bag, but now the USDA is saying to not eat a lot of rice due to arsenic. Lovely. See my irritation? Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
QueenCat Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 Try $13 for a 4 lb bag. Yes, I typed that correctly. Wow! I just paid $3.85 for my white wheat, and $3.19 for my white flour. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
SorrelZG Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 We're easily in the low cost category, with money to spare. This surprises me because we buy what we want- I'm not sitting here trying to figure out how to feed us well on that amount of money. We have decent quality meats, fresh fruits and veggies in abundance, and we all drink soda (That Pepsi Max addiction is my worst vice!), and always have ice cream in the house. I think we must live in a low cost food area- but until I saw the chart and where we fall on it, I thought we were way overspending on food. This is us as well, except I think we may make it onto the thrifty plan, even. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Mom-ninja. Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 It is interesting that no one has yet said they are liberal in their purchases. I fall in that category. Yet I buy no convenience foods. No frozen foods. The only paper product I buy is tp. I don't buy paper towels. I make my own cleaning products. I garden. I buy meat in bulk from a co-op. Yet, I still spend in the "liberal" category. :001_huh::glare: Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
cottonmama Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 We're usually closer to the thrifty plan, but when I'm pregnant we tend to gravitate towards more convenience foods, and waste more food, and I give into cravings more... so right now we're closer to the low-cost numbers, and during my first trimester I think we were beyond that even. We live in a low-cost area. Ironically, when we lived in a high-cost area, we were more consistently on the thrifty budget. But it was hard work then, and and I still felt like we spent too much. (I knew people who spent $20/week less than we did.) Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
MomtoCandJ Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 We fall under the thrifty category and that includes the pets foods and litters. But we did buy a half cow this year when we got our tax refund so we haven't bought any beef products. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Mommyof4ks Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 Our family of 5 eats mainly organic with little processed food on less than the thrifty plan, so what do people on the liberal plan buy? Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
ebrindam Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 We fall into liberal. Family of 5. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
ssavings Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 Thrifty - actually less than that. I am surprised; I thought we were spending more. We eat a lot of locally-grown and very healthy, too. We are wheat-free, soy-free, and DS and I are also dairy-free and egg-free. The girls and DH eat eggs from a local farmer who can't afford the organic certification but uses organic methods. We get honey and tilapia from a friend who homesteads with organic methods. We plan meals around whatever fruits & veggies are on sale at the you-pick organic hydroponic place, and grow a lot of our own. Our milk is local and organic, but direct from the dairy so its much, much cheaper than at Whole Foods or Publix GreenMarket. We eat the USDA recommended portions of protein, but not much more than that. (most of my family eats a lot more meat than we do, and they feel like we eat too little meat. Our portions are right in line with the USDA, but it is quite a bit less than most people think!). Our meals are vegetable/fresh fruit based, rather than carb-, dairy-, or meat-based. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
ILiveInFlipFlops Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 Wow, and here I was thinking my $700 monthly budget was too high. We fall around $100 below the low-cost plan (for a family of four), and I buy grass-fed beef, pastured chickens, farm-raised eggs, mostly organic/natural food, try to eat low-carb, gluten-free, etc. No wonder I can't seem to squeeze more out of my grocery budget! Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Unicorn. Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 Low cost, but I don't agree w/ some of their numbers. In the low cost for example, it has a male teenager costing less than a male 19-50. I don't think so. and then as the budget goes up, the male teenager costs more than the older male, which makes sense. Then it switches again for the liberal plan. Have they seen teenage boys eat? It also has teen girls eating less than older women on the low, moderate and liberal, but slightly more on the thrifty. Again, have they seen teenagers eat? I also think there should be a bigger difference for teens and people over 50 in general. Everyone I know over 50 eats very little, and those over 70 eat less than the 50 yr. olds. And yes, I am over analyzing it. I'm good at that. :D Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Hoot Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 (edited) We probably fit somewhere between the moderate and liberal plan. We don't really budget for it though, so it's just a rough guess. Ours would be considered high for 3 people but only because: 1. I am a raw vegan so we buy an extraordinary amount of fresh produce every week. On a light week it's probably $45. On a heavy week, closer to $60 JUST in fresh produce. 2. When I buy raw vegan snacks for myself (occasional) they are very expensive. 3. We buy some things local (eggs, cheese, & meat for DH & DS as well as some produce etc.), which can be a bit more expensive than buying the generic Wal-Mart brand. 4. I buy raw meat to make my cats' food as well as buying a high quality grain-free kibble to supplement. Between that and feeding my other animals, we easily spend $100 or more on pet food every month. 5. I included eating out in my figures. We don't do it a lot, though. In the summer we have a HUGE garden, so that offsets our expenses quite a bit for those months. Edited September 25, 2012 by contessa20 Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
*lifeoftheparty* Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 . Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
luvnlattes Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 (edited) We spend between the thrifty and low-cost levels. I was surprised because I don't feel like we skimp on things. We have fresh fruit and vegetables and plenty of meat. I also buy chips and other "snacky" type foods. Edited September 25, 2012 by luvnlattes mis-named the levels Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Soror Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 Thrifty plan- I looked at the Family of 4 w/ kids age 2-3 and 4-5 and added on a 6-8 yr old as that was the best I could figure to approximate our family make-up. We eat gluten/soy/preservative/color free, limited grain and sugar. Most all grassfed and local meat. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
In The Great White North Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 Is this just for food or everything one buys at the grocery store? I don't think there is a big enough difference between Low Cost and Liberal. If dh were to start eating lunch out every day instead of brown-bagging it and buying the occasional Starbucks, that would take up most of the difference. Even without the rest of us eating out or buying convenience foods. We could easily spend LOTS more. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
justamouse Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 Thrifty plan- I looked at the Family of 4 w/ kids age 2-3 and 4-5 and added on a 6-8 yr old as that was the best I could figure to approximate our family make-up. We eat gluten/soy/preservative/color free, limited grain and sugar. Most all grassfed and local meat. See, I wish we could go that healthy, but our costs would double. One fryer sized organic chicken from our local farmer is 25.00. I need two to feed my family. Organic eggs are 4.00 a doz. :glare: I buy what we can organic, and fanatically stay away from the carp. Hopefully if food pries ever go down (like if gas ever goes down) we can afford that stuff. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Zebra Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 We're thrifty. We have a small garden, are vegetarians, and I make a lot from scratch. It is really hard to compare grocery budgets, there are so many variables. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Snickerdoodle Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 Liberal in a high COL area. No junk or convenience items. All meals are whole food from scratch. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Jean in Newcastle Posted September 25, 2012 Share Posted September 25, 2012 It was looking like the low-cost plan plus some wiggle room since my grocery budget includes paper goods etc. but then I realized that I hadn't factored in eating out. That puts us into moderate. Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.