Jump to content

Menu

How much would you pay?


Recommended Posts

Next year my dd's are going to start spanish. I have a good friend who is fluent in spanish and she agreed to come over once a week to work with them (30 mins to an hour) I am going to have her work with them on their pronunciation on the work they had done the previous week. So, how much would you pay for that? I asked he what she thought was fair and she said "whatever you think is fair" :glare: :001_huh:

Link to comment
Share on other sites

I charge $30 per hour for one student. I am in an urban area and have a master's degree plus 10 years teaching experience. If I were teaching both children together at the same level, I would probably charge the $30. However, if I were supplying worksheets or other lesson materials that I prepared and printed, I would probably charge a small materials fee as well to cover the costs for a second student.

Link to comment
Share on other sites

Obviously pay is dependent on where you live. Our public school has an excellent reputation, and the 2 teachers here that are tutoring my daughter (band and writing) have offered to do it for $15 an hour. When a tutoring place called to ask if I wanted her tutored, the price he actually paid his tutors was $25- $28. (He told me this after we didn't qualify for public assistance, so couldn't qualify for the tutoring.)

So... somewhere in there...

Link to comment
Share on other sites

$30/hr. Supplies and travel time could be extra.

 

Are you going to be doing some work at home with them also? Once a week is going to be hard for them to retain the information. If possible, I would seriously consider twice a week, with at least a 3rd day with you.

Link to comment
Share on other sites

I am going to be doing a full curriculum with them daily at home. She will basically just come and make sure we are pronouncing things correctly, talk to them in Spanish and get replies to help check progress, that sorta thing. She has never been a tutor for anything. We are in a very rural area (we have to drive an hour and a half to go grocery shopping if that tells ya anything.) She lives about 10 minutes from our house. Do you think $30 sounds reasonable? (right now dh is unemployed so I am basing that on our current abilities- we are praying this situation will be changed when this starts :001_smile:)

Link to comment
Share on other sites

I am going to be doing a full curriculum with them daily at home. She will basically just come and make sure we are pronouncing things correctly, talk to them in Spanish and get replies to help check progress, that sorta thing. She has never been a tutor for anything. We are in a very rural area (we have to drive an hour and a half to go grocery shopping if that tells ya anything.) She lives about 10 minutes from our house. Do you think $30 sounds reasonable? (right now dh is unemployed so I am basing that on our current abilities- we are praying this situation will be changed when this starts :001_smile:)

 

In that case, I would offer her something like this:

 

"I would like to offer you two different pay rate and see which one works the best for both of us. If I offered you $120 per mth what do you thing our tutoring sessions would look like...and if I offered you $80 per month, what would it look like? I would pay you daily, for each day worked." Then let her make the decision. Would the $80 be a 30 minute session? Or does she think that the $120 would be 30 minutes? It may open up the dialogue about what she expects and is willing to do. I would also say something along the lines of 'lets try it for 4 weeks, and then at the end, if either of us wants to stop, or if the kids aren't responding to this method, we will stop, no questions asked, no hard feelings...just a trial run, so to speak." That gives you a bit of an 'out' with a set date in mind.

Link to comment
Share on other sites

I had a friend that I was teaching Spanish to. She came to my house for 50-60 minutes once a week. I charged her $10.00/week plus she had to purchase whatever supplies, books were needed. If I had had to drive to her house I would have charged more, probably $20.00 because she lived far from me.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...