Jump to content

Menu

Help with a Challenging Word Problem


Testimony
 Share

Recommended Posts

I have been racking my brain out for two days. :banghead:I have a feeling that it is simple and I am missing it. Can anyone help me?

 

Here's the problem:

 

5 books and 9 magazines cost $156 altogether. 9 books and 5 magazines cost $180 altogether. How much more does each book cost than each magazine?

 

Does anyone have an idea how I can use a bar diagram or is it a ratio? I am stuck.

 

 

Thank you all!

 

Sincerely,

Karen

http://www.homeschoolblogger.com/testimony

Link to comment
Share on other sites

I'm too tired to do the math, but if you isolate one of the equations to solve for B or M, then plug it into the other equation, I think you should be able to solve it...

 

5b+9m=156

 

9b+5m=180

 

 

 

(1) isolate the second equation to solve for b:

 

9b+5m=180

 

9b=180-5m

 

b=(180-5m)/9

 

 

 

(2) then plug the equivalent of "b" into first equation to solve for m:

 

5b+9m=156

 

5[(180-5m)/9]+9m=156

 

 

 

(3) Then solve for m...

 

I could be off, but that is how I would start to attempt it. I wonder if there is a simpler way? Surely there has to be...

Edited by babysparkler
Link to comment
Share on other sites

I assume this is from Singapore CWP and you're supposed to solve w/o algebra. Each book cost $6 more than each magazine. Here's how:

 

Set 1, $156, has 5 pair of books and magazines, plus 4 extra magazines, for $156.

 

Set 2, $180, has 5 pair of books and magazines, plus 4 books, for $180.

 

Set 2, with its 4 books instead of 4 magazines, costs $24 more than Set 1. Ergo, each books costs $6 more than each magazine.

 

Use bar diagrams to show the matching of the "pairs" of books and magazines. 'Fraid that I have no idea how to show that accurately in this format.

 

Terri

Edited by plansrme
Subtraction error
Link to comment
Share on other sites

That is MUCH easier than using the algebra ;)

 

After Singapore 6 (and I don't think this is from 6, maybe 4), my daughter thought Algebra I was a breeze. She's in Alg. II now and still thinks Singapore 6 was the hardest math she's ever done.

 

Terri

Link to comment
Share on other sites

I just did it in my head to see if I could figure it out. Can someone tell me if the books cost $15 each and the magazines cost $9 each?

 

I have no idea how I figured it out. DH always tells me that I have a weird way of looking at math, and my "non-methods" make no sense at all.

 

Cat

Link to comment
Share on other sites

I had a friend explain the bar diagram.

 

It is :

[/][/][/][/][/] books [][][][][/][/][/][/][/] magazines=$156

 

[/][/][/][/][/][][][][] books [/][/][/][/][/] magazines=$180

 

I crossed out 5 magazines to 9 magazines. I crossed out 5 books to 9 magazines. I am left with 4 books and 4 magazines. 180-156=24

$24/4=$6

 

It was simple. My son orginally got this answer and then erased it thinking it was wrong. I need a bar diagram.

 

Thanks to everyone who help me solve it.

 

 

Blessings,

Karen

http://www.homeschoolblogger.com/testimony

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...