Menu
Jump to content

What's with the ads?

emba56

Members
  • Content Count

    513
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

513 Excellent

About emba56

  • Rank
    Hive Mind Level 6 Worker: Scout Bee

Profile Information

  • Gender
    Female
  • Location
    Texas

Recent Profile Visitors

237 profile views
  1. Everything Tanaqui said! 🙂 That is exactly what I would do. i don’t know how to get them to lay on the nest if other chickens are laying there and they just choose to be different. Maybe shut them up in a pen so that’s the only place they have to lay and they get into the habit?
  2. Well, I wouldn’t, but you know your kid best. I don’t think my parents would have left me alone overnight at that age, but at that age, several different families trusted me enough to leave me with their kids babysitting until the wee hours of the morning. But I have a near-14 year old and in no way is she ready for an overnight alone, and we had a recent kidnapping in local headlines, plus some other stuff that makes me very nervous 😬 even thinking about leaving a 14 year old alone that long, and i can’t shake that.
  3. I also buy generic brands for most things, except those which I have by experience discovered are subpar in a way I can’t stand. Like, I have found Shur Fine green beans to have too many woody stems, but generic cheese (as long as it is actually cheese, not some sort of processed cheese food or imitation cheese) is just as good as brand name so far as mild cheddar and cheeses for cooking/sandwiches goes. I buy my own special more expensive sharp cheddar for a treat, but no one else really appreciates it, which is fine by me.
  4. My food expenditures are usually less, but my family is one smaller, so we eat less, too. And we have a freezer full of beef, which I haven’t ever figured into a weekly cost. I plan ahead all meals for the week and try to only buy what’s on my list. I try not to shop while I’m hungry. Buying a snack before shopping will totally pay for itself, for me, in grocery savings. I buy a big bag of apples every week or so, and apples or bananas are the snack most days, sometimes with peanut butter. A couple of bananas sit too long each week and get made into banana muffins, which are breakfast and then the leftover muffins are a snack. A kid who isn’t hungry for an apple, but would eat some other sweeter, less healthy snack, is not really hungry, and can wait till supper if they don’t like the apple I offered. if I don’t go crazy with toppings, homemade pizza is a lot cheaper than Pizza Hut. I use plain canned tomato sauce (which I buy ahead when they’re on sale) and stir in a bit of sugar and some Italian seasoning. I keep the bag of pepperoni in the freezer, and just take out what I need each time. I mak my dough from scratch. I figured it up once and a pizza costs me less than $5 to make. I buy rice, pinto beans, and flour in bulk bags. Those are staples I know we’re going to use and have room for, plus they won’t go bad. I never, ever buy cookies, except a few boxes of Girl Scout cookies once a year. I buy a few brownie mixes, cake mixes, etc when they’re on sale, otherwise we bake from scratch when we want sweets. Soda is a very occasional treat, and i don’t buy juice except an occasional can of orange juice concentrate, which is kept in the freezer for mornings we run out of milk. I buy Kool Aid packets for the kids once in awhile. Otherwise they drink milk or water at most meals. I allow snacks between meals, like I mentioned before. DH doesn’t really think they’re necessary, and I’ve stopped offering pb&j because it tends to ruin supper, but I’m always hungry between meals myself, and I can’t eat in front of them and then say “no snacks”. 🙂 our school lunches cost the same, and it saves money if we pack leftovers for lunch, plus a piece of fruit and maybe a cookie or something if we’ve got them on hand. Also usually carrot sticks. One will eat hard boiled eggs, so I’ll send those and a few crackers instead of a sandwich.
  5. I want to add, that do not cost an arm and a leg, but that may be too much to ask for. Sigh. my DS (11) is very hard on shoes. DS (7) is also hard on shoes but not to the same extent. I’ve bought cheap shoes that lasted forever, cheap shoes that fell apart within weeks, had hand-me down brand names that lasted through three boys, bought the same brand name and had them fall apart within weeks. . . What shoes (preferably tennis shoes) have lasted for your kids, reliably? I don’t mind paying for quality, but I want it to actually be quality, every time I pay for it, not just half the time.
  6. Time Left: 11 days and 14 hours

    • FOR SALE
    • USED

    Gaining Skill with Arithmetic set (Rod and Staff Math 5) Teacher's Manual part 1 and 2 and Student book. Condition is Very Good. The books have been used, the cover corners are bent slightly and there are a few stray pencil marks but no writing or notes inside, no torn pages. $35 including Shipping. Paypal only. Shipped with USPS Media Mail. Writing Strands : Level 3 by Dave Marks (1998, Paperback). Condition is Good. No writing or highlighting. Some water damage, as seen in photo. $6, shipping included. Shipped with USPS Media mail. Paypal only.

    $35.00

    Farwell, TX - US

  7. @heartlikealion Hope it all works out with VIPkid! And I hope your husband gets onboard with making it happen. Definitely sounds frustrating. I took some books to a used curriculum sale Saturday. Sold $6, spent $17, but what I did buy I’m really excited about, and I got some fantastic deals. I wish I’d just gone to shop and not bothered trying to sell anything. I need to get the stuff that didn’t sell up on EBay this week. I’d been waiting for the sale because I’d much rather get rid of it locally and not mess with shipping.
  8. We didn’t. I wouldn’t have minded a cute little cake smash, but my Dad thinks it’s majorly disrespectful so we refrained.
  9. Oh, we did, but now I’m just not gonna risk it happening again.
  10. DS is 5th grade, so maybe a bit younger than you’re talking. But I expect him to at least start making the arrangements. After an incident this year, though, I’m in the trust but verify camp. I don’t do anything till I hear from a parent. He called me from school and asked if he could go home on the bus with his friend. I was assured that said friend had asked his mom, and she would bring him back. I was busy that day, and it was the only way it would work. Then after school, when DS was already at the friend’s house, friend’s mom called and asked when i’d be picking up DS. One or the other of the boys was completely lying about what conversations had taken place/permissions had been given. She had an appointment and could not bring DS home, and the first she knew about the whole thing was when both boys got off the bus. since both of us are out of the actual school district but in opposite directions, this meant my DH driving 45 min. one way to get DS. If we lived in town, maybe I wouldn’t be so hardline about hearing from a parent. Drive 5 minutes, no one shows up, big deal. Drive half an hour, though, and I get irritated.
  11. If I had it to do over, I would definitely buy versions that matched. 🙂 I bought the binder part at a used curriculum sale and was assured by the seller that the videos were unnecessary. When I actually looked through it thoroughly, I could see that for me, that wouldn’t work. Then the new videos just didn’t fit into the budget, so I bought the used video that didn’t match.
  12. I have old edition DVD’s of Teaching Writing with Structure and Style, and a new binder. I find it requires more flipping through pages to find what section we’re on, but it’s doable. Some section names have been changed or rearranged. A lot of the examples have been changed. I do have to admit I haven’t watched all of the DVDs yet. There could be more substantial changes to the last couple of sections. But so far it has been doable though not optimal.
  13. I do lots of things online but there are some things that are easier to do in person. I tried to buy things from Wal-Mary online the other day for in-store pickup and it was s total waste of time and I never got it to work. Grrr. But I love rechecking library books online. I avoid Wal-Mart for groceries because I like my little grocery store where everything isn’t half a mile away if you forget something at the other end of the store and they will carry out to the car for you. when I do go to Walmart I prefer not to use self checkout, but ours just doubled the number of self-checkout lanes by taking out the express checkout lanes.
  14. Library/office. In my fantasy world, only a library, but in real life the “office” space on this house is in our bedroom, which I feel is less than ideal. Also I bang my hip into the desk either going to bed or going from my bed to the bathroom at night at least twice a week, so there’s that.
  15. Well, if it was really going to bust the budget I wouldn’t have bought it. I think I just got freaked out for a minute because I usually don’t make impulse purchases like this. I do for clothes, or knickknacks, but usually for smaller amounts. But for small appliances and household thingsI research, and read reviews, and overthink the process. I’m afraid to look at reviews now. 😁 Supper is cooking in it, so we’ll see. Good luck with VIP Kid!
×
×
  • Create New...