Menu
Jump to content

What's with the ads?

Mona

Members
  • Content Count

    312
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Mona

  1. I just thought of another one. http://koreanfromzero.com We haven't used this one, but it just came to mind. It's the sister site to Japanese from zero.
  2. Mango Languages offers Korean and it is available online through some libraries for free. We will be studying Korean this year using Talk to Me in Korean books. http://talktomeinkorean.com They also have a YouTube channel, so you can get to know them and the way they teach.
  3. Order out of Chaos Academic Planner is set up well for helping students plan projects and see where they have time to study. There's a video here: https://products.orderoochaos.com/collections/academic-planners These are also available on Amazon Prime.
  4. We made a few changes to our curriculum choices since I posted last. I'll have to go update that. For Home Ec/Nutrition, we are using Healthy Home Ec as a spine and the suggested video Light Speed Nutrition which we have not watched yet. http://www.rainbowresource.com/proddtl.php?id=058442 http://www.rainbowresource.com/proddtl.php?id=051984 We started out following the shopping lists and making the listed recipes, but once we got to meal planning, I started having my children more involved in weekly meal planning using food we normally eat with budget in mind and some of the items from her lists as they come up. We are not big on desserts, so making a dessert every week doesn't really work for us. She basically has a breakfast, lunch, dinner, and dessert each week. We continue to read each lesson for the articles on healthy choices and nutrition and my children do the research, homework, or write a paragraph on the topic whichever is required. They also learn hospitality and party planning. We are on week five of this course and we've all learned a few new things worth implementing into our habits.
  5. I just got an email this morning and remembered this post. In case you didn't sign up for emails, it is 10% off with free shipping until 8/20 using code SCHOOL10.
  6. I was surprised that I could get away with that myself until I started meal planning. I don't meal plan all the time, so it's low if I have extra meat in the freezer that week since that's $$. If the 5 of us go out to eat once, forget about it.
  7. How I meal plan for the week: First, using my chart that I’ll attach, I look at my calendar and write down any APPOINTMENTS that will take me out of the house and add those to my weekly plan. Then, I look at this schedule and any day that I’m out for extended amounts of time or interferes with meals will either be marked with a ‘C’ for crockpot or “IP†for you Instant Pot lovers to avoid having to eat out. Next, TAKE INVENTORY. Look in your refrigerator and write on your plan any vegetables, fruits, meats that you already have. Instead of letting them spoil, use them up. If you have meat in the freezer, use it first before you buy more. PLAN YOUR MEALS Now that you know what you have, it’s time to start filling in your chart with meals that can be made using those ingredients you already have. No more letting them spoil and having to throw them away. Plan those items early in the week if possible. Once you’ve used those perishables and your meats on your chart, and you still need to make a few more meals, pull out your grocery store flyer and find what’s on sale to plan the rest of your meals. (During this step, seasoned meal-planners will have a master list of go to recipes that they eat often that are divided into categories such as Breakfast, lunches, and dinners which are broken down into beef, chicken, seafood, vegetarian, soups, and if you eat a lot of a particular cuisine then Mexican, Asian, etc.) You can work on this as you go. As you are planning your meals, write down any ingredients you will need to buy to complete the meal on your shopping list also provided on the chart. NOTE: Grocery stores often cycle their sales. It’s the same every year. Certain things go on sale at certain times of the year, so if your budget allows, stock up at that time when it’s cheapest. I just did a quick Google search and found this list: https://simplefamilypreparedness.com/grocery-sales-cycles/ I’m not affiliated with this blogger, but you can just do your own search for grocery store sales cycles to see what you find. If you are really enthusiastic, you can garden or go to local farms for your produce and freeze the excess. BTW, I have a friend who loves Jet.com. I haven’t tried it yet, but she says the prices are cheap and they have organic produce. She has 4 kids (a set of twin toddlers) and she said they saved her when she was sick and unable to go to the store. So, there’s an option to check out if you ever find yourself in a similar situation. HTH Meal Plan.pdf Meal Plan.pdf
  8. I spend about 80-120 a week on a family of five including two teenagers (one boy, one girl) when I meal plan. I spend a lot more when I don't have a plan and even more if my husband goes shopping with me. Instead of trying to determine your budget, try meal planning. It cuts waste, saves time, and you always know what's for dinner. Once you have a system down, it should only take 20 minutes to make a plan. Plus, my grocery store gives gas points for shopping there when I use my shopper's card. So, I get gas discounts, too. win-win (I do buy organic and antibiotic free chicken and grass fed beef when available.) I can share my meal planning tips if you are interested.
  9. No judging here. You don't need to explain yourself. I had ladies come in twice a month when my oldest two were little, and it was awesome. I would bring it up in conversation with friends if they knew anyone who did house cleaning. We are very private people and that is hard to be when you live in a small town, so personal references were important to me. Some ladies in our area even make their own natural (safe) cleaning products and bring their own tools. Some will use what you have on hand. We don't have companies like Merry Maids in our area. We are too rural. Good luck!
  10. I'm not a runner, but I was talking to a friend last night who is and she mentioned that she recently ran a 10K and then started getting this pinching type cramp and it's been bothering her since then, so she's taking it easy for a while. She referred to it as "stomach muscle strain".
  11. DD 14 will be entering 9th grade this year Bible: TMITYES Old Testament and Church history Math: Algebra 1 ABeka Science: Biology ABeka English: She will finish the rest of TG&TB level 7 (about 56 lessons), Illuminating Literature, and Teaching the Research Paper by AG History: US & World history 1 by TG&TB Geography: ABeka Foreign Language: Korean using many resources including Talk to Me in Korean books and Korean from Zero Fine Arts: Continuing with Piano lessons and See the Light Art Projects DVDs Health ABeka Healthy Home Economics and the suggested Nutrition DVDs
  12. I just looked at the sample introduction pages and it says that the list of challenge readers are on pages 226 and 257. Check there. I don't actually have this set so I can't look.
  13. I've have used Teaching the Essay and have Teaching the Research Paper on Hand as well as BtBR 1-3. TTE and TTRP are both included in BtBR3 along with How to give Oral Presentations and Power Point Presentations. TTE was easy to implement had plenty of structure and the rubrics made it very simple to be objective when grading your student's work. Teaching how to use the rubric is another skill they will acquire. Once they get comfortable writing essays and research papers, you can just have them write across the curriculum. There's plenty there for a year of composition.
  14. DS 10th grade plans Bible: TMITYES NT and Church history Math: Algebra 2 Science: Biology w/Lab History: US and World history Geography English: Jensen's Format Writing, Illuminating Lit, Painless Vocabulary Foreign Language: Korean using many different resources including Talk to me in Korean and Korean from Zero Healthy Home Ec and Nutrition, Health Piano Lessons See the Light Art Projects
  15. THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    I’m clearing off my shelves and need to send these books off to new homes. Fill a box. I ask a flat fee of $5 for shipping and handling. I will ship UPS with tracking. Thank you for looking. I will update this list as I go. Thanks for looking and I’ll post here if I update the list. Thanks! HISTORY Veritas Press History cards: Old Testament and Ancient Egypt $5 A Child’s First Book of American History by Earl S. Miers (Beautiful Feet, PB, like new) $18 CLE: Changing Frontiers (New) Text, Answer Key, LUs 802-810, LU Answer keys $55 Chicago History for Kids $5 Great Courses: Early American History Native Americans through the Forty-Niners (DVDs still in shrink wrap, Course book, and recommended text “The Story of America†by John A. Garraty $50 SCIENCE Prentice Hall Science Explorer Environmental Science $10 Janice VanCleave’s Molecules $5 Janice VanCleave’s Microscopes and Magnifying Lenses $5 Science Action Labs Physical Science Matter and Motion Hands-on Science Activities $2 Apologia Biology Text, Solutions and Test book, Test packet, Companion CD, MFW lesson Plans, and Student Notebook $100 Apologia Biology extra Student Notebook $18 ABeka Physical Science Matter & Energy 2 textbooks, answer key, video manual (lesson plan), quizzes, quiz key, tests, test key. Lab manual TM, Science Project Guide $40 MATH Key to Fractions: Adding and Subtracting (book 3) $2 Key to Fractions: Multiplying and Dividing (book 2) $2 Math A Book you can count on! (a Basher book) $5 Fractals googols and other mathematical tales by Theoni Pappas $2 The Adventures of Penrose th mathematical cat $2 Foerster’s Algebra 1 Text (Prentice Hall Classics), Solutions Manual, and Math w/o Borders $80 Saxon Algebra 1 Homeschool kit (text, answer key, test forms), Solutions Manual, MFW lesson Plans, Saxon Teacher 3rd ed lesson and test CDs $130 LANGUAGE ARTS Hooked on Phonics Learn to Read (ages 4-6) Level 3 $5 Hooked on Phonics Learn to Read (ages 4-6) Level 4 $5 Punctuation The Write Stuff! (a Basher book) $5 Rod and Staff English 4 Text, TM, worksheets, Tests (like new) $25 WRITING Writing with Skill Level 1 Student Workbook & Instructor Text $40 IEW: Ancient History Based Writing Lessons TM & Student book (used) $10 IEW: US History Based Writing Lessons vol. 1 TM & 2 Student books $20 IEW: US History Based Writing Lessons vol. 2 Student book $5 Any Child Can Write by Harvey S. Wiener $2 The Power in Your Hands by Sharon Watson (1st Ed.) $20 IEW: The Elegant Essay Writing Lessons TM and Student book $30 MISC Do Hard Things $5 IEW: Lemonade to Leadership Student & TM $5 IEW: Starting a Micro Business by Carol Topp $2 The Ultimate Homeschool Physical Education Game Book $5 Stories and Poems for Extremely Intelligent Children of All Ages (used w/ Lightning Lit) $5 Kingdom Tales (complete MFW ed.) $10 Webster’s New World Children’s Dictionary $2 Great Courses: How to Become a SuperStar Student 2nd Ed. $20 Nurtured by Love The Classic Approach to Talent Education (Shinichi Suzuki) $1 Why Johnny Can’t Read and what you can do about it $1 Deconstructing Penguins $2 What Your Fifth Grader Needs to Know $5 What Your Sixth Grader Needs to Know $5 Stop Motion Explosion Animate Anything and Make Movies by Nate Eckerson $1 Large Family Logistics $5 T-Tapp book with Cd $8 T-Tapp Total Workout Super-slow, Step Away the Inches, Ladybug Workout $10 T-Tapp Basic Workout Plus $10 Contenders for the Faith $5 Keepers at Home $5 Teach Yourself Visually Knitting $5 Rand McNally World Atlas intermediate 2009 $2 The Thinking Toolbox and The Fallacy Detective (Logic set) $25 Sue Patrick’s Workbox System A User’s Guide $3 DVDs Homesteading for Beginners Vol. 1 $5 Great Courses: Understanding Cultrual and Himan Geography DVDs and course book $30 Great Courses: Experiencing Hubble: Understanding the Greatest Images of the Universe $10 OTHER Lauri Shape & Color Sorter (like new) $3 Lauri tall-Stacker Pegs & pegboard Set (like new) $3

    NO VALUE SPECIFIED

  16. In light of the last post #17, I'll mention that my freshman will be 14 if that makes any difference. Also, there isn't going to be a level 8. DD will get through lesson 62-64ish before we stop this year and then finish the rest the first semester of high school. Sadly, it looks like High School English 1 will not be complete until June 2018. :( DD may use Illuminating Literature for second semester.
  17. Yes, it's enough. Especially if you do the extra reading for the reading challenge. I didn't add many extra books to read because dd already reads a many books for history and other books in her free time. We started level 7 halfway through with grade, so she will pick up the other half the beginning of 9th grade and then hopefully, high school English will be ready for purchase at that point. As for writing, dd is around lesson 55 and she's completed several writing projects including essays and is currently working on a fictional biography of Abraham Lincoln. I like how the writing assignments are broken down over several lessons in small increments as not to overwhelm your child. Dd enjoys doing her English lessons and that is a compliment itself.
  18. Sounds like my dd. ((hugs)) :grouphug: She's an disorganized artist, too. My first born is my very neat, focused son. There's been some progress over the years, but I can still tell where she's been just by walking through the house. She still has some work left to finish up before she can call it a year, but I can see some laziness kicking in on the quality. sigh
  19. My dd got her eyebrows and upper lip waxed when she was 12. If tweezing is too difficult for her, you can try these little razors. http://tinyurl.com/n3wceqh
  20. I got my first pair about a year ago. I was 42. My optometrist said he would try to keep me out of bifocals by adjusting the powers of my contact prescription, but I ended up buying a pretty pair of glasses with matching case at a local department store for about $15. I started with the +1.25 and I need them all the time for reading.
  21. I second Homeschool Planet though I don't know if there is a place for course descriptions, but fits the bill for most everything else you require. They have a 30 day free trial.
  22. Mona

    Apologia Biology

    THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    All items are NEW. Shipping is free. Textbook, tests, answers, MFW daily lesson plans, multimedia CD $75 Student Notebook (2) $25 each

    $75.00

  23. Dd will be 14 and starting 9th in August. MATH: Elementary & Intermediate algebra: a combined course ABeka Algebra 1 ENGLISH: finish The Good & the Beautiful level 7 then Illuminating Literature vol. 1 HISTORY/GEOGRAPHY: Streams of Civilzation Vol.1 with Map Trek (maybe) TG&TB History 1&2 for US & World History, ABeka Geography SCIENCE: ABeka biology with lab ELECTIVES: Bible: The Most Important Thing You'll Ever Study - Old Testament ABeka Life Management and New Testament Foreign language: Korean using several resources Total Health (one semester) ABeka Home Economics/Nutrition (one semester) Healthy Home Economics and Light Speed Nutrition Piano updated: 8/14
×
×
  • Create New...