Jump to content

Menu

aelllc

Members
  • Posts

    71
  • Joined

  • Last visited

Reputation

42 Excellent
  1. THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    Rightstart Math Set for Sale - $65ppd Includes: (all are 1st edition) Lesson Manuals - A, B, C Worksheets C (about 17 pages are written in) Card Games Book Plus Card Decks- basic, multiplication, fraction, money, corner

    $65.00

  2. Hi, We are starting 7th grade this next year and I am struggling with our science choice. For those that have used the upper levels of BJU and Apologia science, which curriculum did you feel did a better job of teaching applied thinking? Which curriculum did your child seem to retain long term? I do not want a curriculum that focuses on rote memorization (memorize and plug it into the answers), but a curriculum that actually applies scientific principles and makes the student think about how these principles are used in the curriculum's problems, labs, and applications. I am more concerned with my student's learning the principles that they can retain and apply to their lives as facts without application tend to be quickly forgotten. Thank you for your input!
  3. Hi, We are starting 7th grade this next year and I am struggling with our science choice. For those that have used the upper levels of BJU and Apologia science, which curriculum did you feel did a better job of teaching applied thinking? Which curriculum did your child seem to retain long term? I do not want a curriculum that focuses on rote memorization (memorize and plug it into the answers), but a curriculum that actually applies scientific principles and makes the student think about how these principles are used in the curriculum's problems, labs, and applications. I am more concerned with my student's learning the principles that they can retain and apply to their lives as facts without application tend to be quickly forgotten. Thank you for your input!
  4. Lori D., thank you for the reply. This gives me a great starting point of possible curriculum / expectations. I am starting to plan early, so I will have plenty of time to develop a class syllabus.
  5. Lori D. I am wondering what curriculum or book choices you are using to teach a rigorous co-op Lit/Comp class? I am interested in teaching these at my co-op and am wondering what works well in a co-op setting. Thank you!
  6. THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    Dolciani Pre Algebra Student Text (1985) - $14 shipped

    $14.00

  7. THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    Harold Jacobs Elementary Algebra Student Textbook (1979 edition) Teachers Guide to Elementary Algebra Test Masters for Elementary Algebra $60 for the set- the price includes shipping

    $60.00

  8. We are enjoying this one: http://lcms.dadeschools.net/math/Pizzazz%20Books/Pizzazz%20Pre-Algebra.pdf
  9. Glencoe Geometry Textbook: Glencoe Geometry ISBN-10: 0078651069 2005 Online Class? Free online videos Mr Hammys Math Class Teacher Guide/Additional Materials: Yes. Available on Amazon.
  10. Hi, Searching through the forums here, someone had posted these you tube videos of a geometry class: Mr Hammys Math Class They are a complete geometry video course that a teacher had posted. The only confusion I think was over which textbook was being used in for the course. I did some research and contacted the author of the videos and his response was that the course was based on a Glencoe Geometry textbook about 8 years ago. He was not sure which edition. I believe it is the 2005 Glencoe Geometry ISBN-10: 0078651069 as the chapter topics line up. This might be an inexpensive way for someone to have a complete Geometry course with video teaching for their student this year. I personally have never seen the textbook so am not sure how it lines up next to say Jacobs or Jurgenson. If someone has looked at it and can do a comparison that would be great.
  11. THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    Rightstart Mathematics A Hand on Approach Geometric Lessons -$22ppd

    $22.00

  12. THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    Jacobs Geometry 2nd edition Text-$25ppd (shipping is included in price)

    $25.00

  13. THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    Price includes shipping Jacobs Geometry 3rd Edition Student Text Teacher Guide (pages are in binder) Test Bank (pages are in binder)

    $60.00

  14. THIS ADVERT HAS EXPIRED!

    • For Sale
    • USED

    All prices include media mail shipping: Math-u-see Algebra 1 Instruction Manual( 2009, well loved condition, but still very usable) and Test Book - $14ppd Latin Alive Teacher Edition 1- $12ppd Learning Language Arts through Literature Gray Book Teacher -$9ppd James Stobaugh Studies in World History Volume 3-$10ppd Writing with Ease: Strong Fundamentals- $9ppd Lingua Latina by Hans Orberg Pars 1 Familia Romana - $10ppd Sonlight Inquisikds Discover and Do Level K- $9ppd Handwriting without Tears Rock Tap and Learn CD and Get Set for School Cd-$11ppd Right Start Math Worksheets B (1st Edition)-$9ppd

    NO VALUE SPECIFIED

  15. I would keep them in totally separate math curriculum programs,so as not to foster bad feelings amongst siblings. Have them play some math games together though for practice, maybe the Right Start card games set?
×
×
  • Create New...